Njega pupka
Jedna od većih briga majki koje su upravo rodile je upravo njega pupka kod novorođenčeta. Usudim se reći da bar 95% majki ne želi ni taknuti pupak ako ne mora. Što moramo napraviti ako je rub pupka crven, ima neugodan miris ili vidimo “još nešto" unutar pupka? Ako je pupak u redu moram li ga svaki dan čistiti? Moram li obavezno imati dezinfekcijski sprej za kožu kod kuće?
Većina majki često ima strah kako njegovati pupak kod novorođenčeta.
Njega pupka se u zadnje vrijeme nešto promijenila, a to bi značilo da se dezinfekcijsko sredstvo za kožu skoro pa više i ne koristi. Ako je pupak normalnog izgleda i mirisa što bi značilo da na granici kože i pupka nema crvenila i ne osjeti se neugodan miris, nema potrebe njegovati pupak. Prema želji može se očistiti sterilnom kompresom ili ako dojite majčinim mlijekom ili fiziološkom otopinom.

Ako je ta granica između kože i pupka mjestimično ili kompletno crvena, možemo jednom do dva puta dnevno počistiti sterilnom kompresom i dezinfekcijskim sredstvom za kožu.
Ako ima debeli crveni rub (sve više od 1 mm) i/ili osjeti se izuzetno neugodan miris obavezno je jednom dezinficirati sa sredstvom za dezinfekciju kože i sterilnom kompresom te neophodno pozvati primalju i/ili pedijatra koji će dati daljnje upute te kontrolirati svakodnevno. Bude li potrebe, pedijatar može uzeti i bris kako bi se uvjerio da nema bakterija tj. infekcije.
Što učiniti ako novorođenče zapiški pupak?
Česta pojava kod dječaka koja nije nemoguća i kod curica nerijetko zabrinjava novopečene roditelje. Ne brinite, urin je sterilan. Problemčić je samo taj što pupak ne smije biti vlažan pa ga je važno posušiti i eventualno počistiti s majčinom mlijekom ili fiziološkom otopinom i sterilnom kompresom ako nemate primalje.
Fiziološko - patološke promjene tipa granuloma prepustite svojoj babici ili doktoru. Granulom je jedan dio pupka kada otpadne pupčane vrpca ostane dio koji izgleda svježe u sredini pupka, veličine otprilike kapice pribadače (manji ili veći je također moguć). U tom slučaju, kao majka možete počistiti gore navedenim majčinim mlijekom ili fiziološkom otopinom, a ponekad pomaže i poseban prašak za pupak koji se može kupiti u apoteci. Ako nemate primalje i granulom nije nestao, javite se obavezno pedijatru kako biste dobili pupak savršenog izgleda.
Soliti pupak nije isto što i soliti ranu jer pupak nema živce! Ali je važno ne raditi na vlastitu odgovornost i bez konzultacije primalje ili pedijatra.
Nije ništa čudno ako primalja objasni postupak njege i pita za pristanak soljenja pupka tj. ostatka u njemu. Zašto? Ovo je jedna stara metoda na prirodan način kojim u prethodno očišćeni pupak stavimo soli. Sol je “obična iz kuhinje” koju kao takvu poznajemo, no ipak ima par pravila na koje moramo obratiti pozornost. Sol mora biti sterilna i ne smije sadržavati jod. Ovime načinom često već za 24 sata uspješno uklonimo ostatak tog tkiva koje izgleda kao svježe meso koje nema živaca i zato nije kao kod nas kada se porežem u kuhinji pa ”posolimo ranu”. Ovo je vrlo važno ne raditi sam bez prethodne kontrole primalje ili pedijatra koji mora isključiti patologiju tzv. ”nezatvoreni pupak”. Ova opcija je zdrava i prirodna što bi značilo da ne oštećuje zdravu kožu dok tretman kod pedijatra sa srebrnim nitratom itekako može oštetiti zdravu kožu koja tada bude crvena jer je “opečena”.
Briga o njezi pupka je itekako važna no ima često i važnijih stvari zbog kojih se roditelji brinu kao na primjer fiziološka novorođenačka žutica o kojoj ću pisati u sljedećem tekstu.
AUTOR TEKSTA: primlja Ana Varzić